BŘECLAV

je okresní město s 27000 obyvateli nedaleko rakouských hranic, sousedící s památkovou rezervací - turisticky vyhledávaným lednicko-valtickým areálem.
Město Břeclav se svým zámkem alespoň prozatím pyšnit nemůže – byl zničen v dobách 2. světové války a dodnes není zrekonstruován. „Coby kamenem dohodil“ se však rozkládá světově známý Lednicko-valtický areál, který se pyšní nejen nádhernými zámky v Lednici a Valticích, ale i nepřeberným množstvím „drobných“ staveb (Minaret, Apollónův chrám, Janohrad, Lovecký zámeček, Obelisk, Nový dvůr, Tři Grácie…..) vhodných ke zhlédnutí. Od zámku Lednice k Minaretu se dá jit pěšky, projet se v kočáru s koňským spřežením nebo využít cestu po vodě se zajímavým výkladem. Na lodičkách se můžete dostat až k Janovu hradu, kde se pořádají nejen prohlídky tohoto loveckého zámečku, ale každoročně zde pořádají šermířské skupiny svá divadelní vystoupení. A v neposlední řadě se můžete „nalodit“ přímo ve středu Břeclavi, kde plavební společnost pořádá vyjížďky lodí po Dyji. Chcete-li si však vody užít a zaplavat si, doporučujeme navštívit raději místní koupaliště nebo si zajet k některé z nedalekých vodních nádrží, které jsou zajímavými také pro rybáře. Ti, které zajímá ještě mnohem vzdálenější historie, mohou navštívit muzeum v přírodě Pohansko a shlédnout pohanskou svatyni či objekty z doby Velkomoravské, zajímavé je také archeologické naleziště v Mikulčicích nebo Věstonicích. Nedaleko Mikulova si můžete prohlédnout také nově zpřístupněnou „Jeskyni na Turoldu“, kde se můžete v parných dnech mimo jiné velmi příjemně zchladit.
V neposlední řadě je také Břeclav obklopena vesničkami, ve kterých se stále ještě velmi silně udržují folklórní tradice spojené s krojovanými zábavami a také akcemi při kterých nechybí tradiční jihomoravský nápoj – víno (Valtice-Vyvažte svou dámu vínem, semináře o víně, šlapání hroznů, košt vína, nebo Lednice-Posezením ve vinném sklípku u cimbálu …..apod.). V každém případě doporučujeme si po příjezdu v informačním centru vyzvednou kulturní kalendáře Břeclavi i jejího okolí a nebudete litovat, že jste přijeli.
… a ještě závěrem: nezajímají Vás slovácké tradice, historické zámky ani vodní hrátky? Zajeďte se podívat do Rakouska!